Wyposażenie ogrodu na okres letni

Jednym z najważniejszych aspektów w aranżacji ogrodów jest oryginalność. Każdy chce bowiem, aby jego posesja była inna niż wszystkie. Powinniśmy zatem dbać nie tylko o oryginale rośliny, ale także o odpowiednie wyposażenie miejsca naszego odpoczynku. Należy pamiętać także, że każdy region ma swoją własną metodę urządzania tych miejsc. Inny będzie sposób projektowania ogrodów w Krakowie, a inny w Warszawie.

Miejsce wypoczynku

W ogrodzie powinno znaleźć się miejsce odpowiednie do wypoczynku. Często wybieranym rozwiązaniem są drewniane huśtawki. Drewno w ogrodzie narażone jest na działanie promieniowania, wilgoci i innych szkodliwych czynników. Biorąc pod uwagę powyższe, elementy wykonane z tego materiału muszą zostać poddane impregnacji. Możemy kupić produkt, gdzie jest już ona wykonana, lub zrobić to samodzielnie. W tym celu na uprzednio oczyszczone podłoże nakładamy gotowy preparat zabezpieczający. Przed każdą zimą należy zdjąć łańcuchy i ławkę. Stelaż może zimować na dworze. Na rynku dostępne są także inne meble należące do tej kategorii. Odpowiednio zadbane drewniane ławki i stoły będą  długo cieszyć oko działkowicza.   

Alternatywą dla  elementów wyposażenia z drewna są meble z rattanu. Jest to trwały, lekki  i odporny na warunki atmosferyczne materiał. Połączenie tych cech sprawia, iż komplety wypoczynkowe z rattanu są bardzo często wybierane.

Ogrodowe altany i domki narzędziowe

Altany to coraz częściej tworzone miejsca wypoczynku i spotkań w gronie bliskich nam osób. Dobrze  prezentują się z innymi elementami architektury ogrodowej oraz roślinami. W okresie letnim są w ciągłej eksploatacji. Możemy spotkać domki z drewna, które pełnią także funkcję miejsca do przechowywania narzędzi. Taki pawilon będzie schronieniem na upalne dni. Sprawdzi się także jako ochrona od deszczu. Surowiec najchętniej wykorzystywany przez architektów przy ich tworzeniu to drewno sosnowe i świerkowe. Przewidziana średnica budowli wynosi zwykle  od 320 do 340 centymetrów, ale może być modyfikowana w zależności od  własnych preferencji. Dostępne kształty to kwadrat, sześciokąt i ośmiokąt. Należy pamiętać, że drewno użytkowane w ogrodzie musi być dobrze zabezpieczone przed promieniowaniem UV, które przyśpiesza jego szarzenie i niszczenie. Warto zadbać o odpowiednią konserwację naszej altany, przeznaczonym do tego celu preparatem. Na rynku możemy spotkać obecnie duży wybór farb i lakierów konserwujących.

Oczko wodne i jego otoczenie  

Ogród warto wyposażyć w oczko wodne. Podnosi ono wilgotność powietrza i jest wspaniałym miejscem do relaksu. Przestrzeń w około można zaaranżować na wiele sposobów. Projekty ogrodów coraz częściej zawierają kamienne fontanny i wodotryski. W większości posiadają zamknięty obieg wody i są wygodne w użytkowaniu, gdyż nie ma konieczności doprowadzania do nich wody bieżącej. Pojawiają się również betonowe balustrady, które zastępują ogrodzenie. Są dodatkowo zbrojone i cechuje je duża odporność na warunki atmosferyczne.

Elementy oświetlenia

Lato jest okresem kiedy z ogrodu korzystamy także nocą. Warto pomyśleć o jego rozświetleniu. Stawiając lampy przy ścieżkach, podświetlając wybrane rośliny i elementy architektoniczne sprawiamy, iż nawet w ciemności wygląda ładnie. Dobrze sprawdzi się energooszczędne oświetlenie LED w ogrodowych oprawach i z automatycznym sterowaniem. Światło uruchamia się tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Możemy skorzystać z bogatej oferty ozdobnych lamp, dodając tym samym naszym posesjom blasku. Mając na uwadze własne bezpieczeństwo, należy stosować elementy świetlne o wysokim IP. Na zewnątrz budynków stosuje się takie o IP wyższym niż 44. Bezpieczne są tylko te produkty, które pochodzą od sprawdzonych producentów.

Artykuł powstał dzięki WOprojekt.pl – projekty wnętrz i ogrodów Kraków.

Zobacz również

Komentarze