Wady i zalety pracy w domu

Wiele osób decyduje się na pracę zdalną. Czy to dobre rozwiązanie? Poznaj zalety i wady pracy w domu.
Często można spotkać się z opinią, że praca w domu to praca idealna, wręcz wymarzona. Najczęściej twierdzą tak ludzie pracujący na etacie szczególnie, gdy dojazdy do firmy zajmują im wiele czasu. Uważają oni, że praca zdalna jest właściwie pozbawiona wad, a jeśli nawet jakieś ma, to zalety zdecydowanie przeważają szalę. A co o pracy zdalnej myślą ludzie pracujący właśnie w ten sposób? Czy ich opinia też jest taka kolorowa? Aby mieć obiektywny pogląd na tą formę pracy należy przyjrzeć się opinii ludzi, którzy mają doświadczenie zarówno w pracy na etacie jak i pracy zdalnej. Analizując ich argumenty stworzyliśmy zestawienie zalet i wad takiego rozwiązania.

Zalety pracy w domu

– swobodne zarządzanie czasem

Pracujesz kiedy chcesz i ile chcesz. Nie musisz się obawiać, że się spóźnisz do pracy. Kończysz pracę wtedy, kiedy uznasz to za słuszne. Nie masz założonej ramy 8- godzinnego dnia pracy. Jeśli skończysz pracę wcześniej, masz czas dla siebie. Elastyczne godziny pracy są niewątpliwie dużą zaletą, możesz je swobodnie dostosowywać do swojego planu dnia i godzić ze swoimi innymi obowiązkami.

– oszczędność czasu

Nie tracisz czasu, aby dojechać do siedziby firmy. Nie stoisz w korku lub nie marzniesz na przystankach jeśli korzystasz ze środków komunikacji miejskiej. Dojazdy do pracy i powroty do domu często zabierają bardzo dużo czasu. Pracując zdalnie masz go dla siebie.

-oszczędność pieniędzy

Jeśli nie musisz dojeżdżać codziennie do firmy oszczędzasz pieniądze na paliwie lub na biletach. W zależności od miejsca pracy i warunków konsumpcyjnych oszczędzasz też na posiłkach, które trzeba by było kupić pracując na etacie.

 

Wady pracy w domu

-forma zatrudnienia

Pracę zdalną najczęściej wykonuje się w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Przy takich formach zatrudnienia nie obowiązują zasady zawarte w kodeksie pracy. Wszystko regulowane jest zapisem umowy.

-czas pracy

Brak określonego czasu pracy może się obrócić przeciwko Tobie. Może się okazać, że będziesz spędzać więcej czasu nad wykonywaną pracą niż pracując na etacie.

-kontakt z pracownikami i klientami

Pracując w domu nie masz kontaktu twarzą w twarz z innymi pracownikami bądź klientami. Z zasady kontaktujesz się mailowo bądź telefonicznie.

-wymóg samodyscypliny

Taka forma pracy wymaga bardzo dużo samodyscypliny. Nie masz obok siebie szefa bądź współpracowników, którzy będą Cię motywować do pracy. Efektywność Twojej pracy zależy tylko od Ciebie. Domowe otoczenie może skutecznie rozpraszać i rozleniwiać.

Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety pracy zdalnej trudno jednoznacznie stwierdzić czy jest to lepsze rozwiązanie od pracy na etacie. Na pewno ma ona wiele zalet, ale jak się okazuje nie jest też pozbawiona wad. Trzeba przeanalizować wszystkie jej aspekty. Jeśli pracujesz na etacie i zastanawiasz się nad pracą zdalną, spróbuj swoich sił w pracy zdalnej dodatkowej. Przekonasz się wtedy, czy taka praca jest dla Ciebie wygodniejszą formą zatrudnienia.

Zobacz również

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *