Siła kontrastu, czyli jak urządzić czarno-białą łazienkę?

 

Czerń i biel to klasyka i nie chodzi tutaj jedynie o kino. Od lat bowiem aranżacje w tych barwach są synonimem schludnego wnętrza i dużym powodzeniem cieszą się również w łazienkach. Dzięki aranżacji utrzymanej w tym stylu można otrzymać bardzo dobry efekt wizualny, chociaż należy przy tym pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad, które zostaną opisane w tym artykule.

Zasady gry kontrastami

Urządzając łazienkę w klasycznym czarno-białym stylu, należy pamiętać o tym, że tych dwóch podstawowych kolorów nie należy dystrybuować po równo. Wręcz przeciwnie – należy się zdecydować na dominację koloru czarnego lub białego, ponieważ tylko wtedy można uzyskać spójny efekt wizualny. Decyzja powinna zależeć przede wszystkim od rodzaju wnętrza – dominacja czerni może stworzyć bardzo elegancki efekt, jednak nie jest polecana w przypadku niewielkiego pomieszczenia, które mogłoby stać się przez nią optycznie pomniejszone i przytłaczające.

O ile jednak podane wyżej proporcje między bielą i czernią są raczej żelazną zasadą, to już wybór tego, które elementy będą utrzymane w którym kolorze jest kwestią uznania i kreatywności. Można więc na przykład zdecydować się na czarne ściany i wannę, ale białe szafki i półki oraz odwrotnie. Niezależnie od obranej koncepcji, musi być ona bardzo przemyślana, by nie popełnić błędów, przez które wnętrze może nabrać trudnego do zniesienia charakteru. Konieczność zastosowania intrygującej gry kontrastów będzie jednak ciekawym dekoratorskim wyzwaniem dla osób, które mają pasję do aranżacji.

O czym jeszcze należy pamiętać? Między innymi o ilości deseni, która musi być wprost proporcjonalna do wielkości pomieszczenia. Warto wspomnieć także o tym, że w przypadku postawienia na czerń należy zamontować w łazience duże lustro, które pozwoli na uniknięcie klaustrofobicznego wrażenia swoją lśniącą powierzchnią. Aby wprowadzić do czarno-białego wnętrza odpowiedniej ilości światła, warto pamiętać również o zastosowaniu odpowiednich fug. Jeżeli bowiem do ciemnych płytek użyjemy jasnych fug, nawet wnętrze zdominowane przez czerń nie stanie się przygnębiające.

[AdSense-A]

Czarno-biała łazienka może być pełna życia

Niezależnie od tego, na który wariant kolorystyczny się zdecydujemy, nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Najlepiej zainwestować w oprawy ledowe, które będą w stanie jednocześnie zapewnić chłodne, jasne światło, które pasuje do tego rodzaju aranżacji i jednocześnie same w sobie będą bardzo dobrą dekoracją.

Istnieje wiele sposobów, by zdecydowanie ożywić wystrój czarno-białej łazienki. W subtelny sposób może zostać on urozmaicony zastosowaniem srebrnych elementów – np. metalowych szafek czy półek. Można również odważyć się na bardziej śmiałe posunięcie i dodać również kilka akcentów w bardziej żywych kolorach – oczywiście w ostrożny sposób, by nie popsuć minimalistycznego efektu.

Połączenie czerni i bieli to jeden z najciekawszych sposobów na elegancką, nowoczesną łazienkę, która olśniewa za każdym razem, gdy do niej wejdziemy. Za jej aranżacją musi stać świadoma koncepcja, ale naprawdę warto spędzić trochę czasu na jej opracowanie, ponieważ efekty potrafią być naprawdę fantastyczne!

W przygotowaniu artykułu pomógł sklep internetowy albmart.pl.

[AdSense-A]