Retinol. Czy warto stosować kosmetyki, które go zawierają?

Retinol to w rzeczywistości witamina A, która jest wytwarzana przez nasz organizm z beta karotenu. Ten z kolei przyjmujemy w posiłkach, lecz wraz z wiekiem jest to coraz trudniejsze dla naszego organizmu. Skóra magazynuje mniej wody, staje się coraz cieńsza i pojawiają się zmarszczki…

krem z retinolem

Działanie retinolu

Retinol pobudza odbudowę komórek skóry, powodując pogrubienie naskórka. Dzieje się to w powolnym tempie, jednak z uwagi na to, że zmarszczki wypełniane są od środka, działanie retinolu jest kompleksowe. Powstają nowe naczynia krwionośne, co odżywia i dotlenia naszą skórę. Dodatkową jego zaletą jest działanie rozjaśniające. Retinol jest również skuteczny w walce z trądzikiem dzięki regulacji wydzielania łoju. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż efekty stają się widoczne dopiero po kilku miesiącach regularnego stosowania kosmetyków zawierających retinol. W pierwszym okresie złuszcza się stary naskórek, w dalszych zwiększona zostaje produkcja elastyny i kolagenu, dzięki czemu efekty stają się zauważalne.

retinol

Dla kogo kosmetyki z retinolem?

Zaleca się stosowanie kosmetyków z retinolem po 35 roku życia. Młodsze osoby powinny ich unikać ze względu na potencjalne „rozleniwienie” skóry. Nie jest wskazane stosowanie kosmetyków zawierających retinol przez kobiety w ciąży, gdyż witamina A w nadmiernym stężeniu może uszkodzić płód!

Zobacz również

Komentarze

komentarze