Makijaż permanentny. Jeden zabieg i dwa lata bez makijażu! Czy każda z nas może sobie na niego pozwolić?

Makijaż permanentny jest makijażem stałym niekiedy mylonym z tatuowaniem. Jednak w przeciwieństwie do tatuażu pigment jest wprowadzany w naskórek, a nie w skórę właściwą. Maskować ma różnego rodzaju niedoskonałości, najczęściej w okolicach ust, oczu i brwi.

Jak wykonuje się makijaż permanentny

Makijaż permanentny nie jest tak permanentny jak jego nazwa wskazuje. W zależności od zastosowanej techniki jego wprowadzenia, jakości użytych pigmentów, ale także rodzaju skóry i stosowanej pielęgnacji może utrzymywać się od 2 do 5 lat. Makijaż wykonuje się korzystając z aparatu igłowego i pigmentów naturalnych, które dobierane są w taki sposób, aby nie wyróżniały się od naturalnego odcienia skóry. Z zasady używane pigmenty są nietoksyczne i nie powodują alergii. W ciągu 2-3 tygodni makijaż będzie zmieniał swój odcień, aby finalnie zciemnieć w stosunku do efektu wyjściowego. Po kolejnych kilku tygodniach (do ustalenia z gabinetem gdzie wykonujemy zabieg) należy wykonać zabieg korygujący, który pozwoli wzmocnić efekt.

Po nałożeniu makijażu permanentnego należy ściśle stosować się do zaleceń. Przez co najmniej dwa tygodnie nie wolno opalać skóry, odwiedzać sauny, ani w żaden inny sposób nie narażać skóry w okolicach makijażu na nadmierne namoczenie, wilgotność (basen odpada!). Kilka dni po zabiegu skóra zaczyna się złuszczać – wtedy należy zastosować preparaty nawilżające.

Rodzaje makijażu permanentnego

Makijaż permanentny ust – najczęściej ma skorygować kontur ust nadając mu wyraźną linię. Jeśli barwa ust jest sina, można nadać jej naturalny odcień pogłębiony o róze, czerwienie bądź beże. W szczególnych wypadkach istnieje też możliwość korekcji ust, które wydają się zbyt szerokie.

makijaz-permanentny-ust

Makijaż permanentny brwi – rozwiązuje problemy z długością szerokością i kształtem łuków brwiowych. Brwi można korygować tak, aby odmładzały twarz, jednocześnie ją upiększając. Popularna jest tzw. Metoda włoskowa odtwarzająca ich naturalny wygląd (włoski „rysowane” są osobno).

makijaz_permanentny_brwi
Makijaż permanentny oka – tu najczęściej poprawia się powieki stosując kreskę na górnej i dolnej powiece. Podkreśla wyrazistość oczu, a brwi wydają się gęstsze.

makijaz_permanentny_oczu

Gdzie wykonać makijaż permanentny?

Podobnie jak w przypadku tatuaży sprawdza się tu zasada – oszczędzasz, żałujesz. Renomowany, sprawdzony gabinet kosmetyczny, gdzie zabieg zostanie wykonany przez dyplomowaną kosmetyczkę (powinna posiadać tytuł linergistki) jest najlepszym rozwiązaniem. Przed zabiegiem taka osoba powinna wszystko opowiedzieć o nim samym, rozwiać wątpliwości, skonsultować przeciwskazania (o nich niżej). Tylko tak zagwarantujemy sobie oczekiwany efekt i brak powikłań.

Przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do wykonania makijażu permanentnego wyróżnia się różnego rodzaju nowotwory, cukrzycę, łuszczycę, opryszczka, różnego rodzaju infekcje. Nie zaleca się również takiego makijażu w przypadku przyjmowania leków sterydowych i przeciwzakrzepowych (gojenie ran może być wtedy dłuższe i problemowe). Odradza się go również, jako zabieg inwazyjny, w okresie ciąży.

Alternatywy dla makijażu permanentnego

Najczęściej stosowaną i najpopularniejszą alternatywną do makijażu permanentnego jest oczywiście henna, czyli koloryzowanie z wykorzystaniem barwnika stworzonego z liści i pędów lawsonii bezbronnej. Makijaż tego typu utrzymuje się około miesiąca, potem zabieg trzeba powtarzać.

Zobacz również

Komentarze

komentarze