Kobieca kulturystyka – piękno czy droga do zdrowotnej ruiny?

Kulturystyka jest dyscypliną sportu kształtującą sylwetkę ciała poprzez przerost mięśni szkieletowych. Dodatkowo tkanka tłuszczowa jest maksymalnie redukowana, aby jeszcze wyraźniej zaznaczyć rzeźbę mięśni. Może być uprawiana w sposób amatorski i profesjonalny. Zazwyczaj jest kojarzona jest z mężczyznami i to oni najczęściej ją uprawiają. Jednak coraz więcej kobiet podejmuje się niesamowitego wysiłku i wyrzeczeń, aby również realizować karierę kulturystyczną.
Tradycyjny wizerunek kobiecego ciała nie jest kojarzony z rozbudowaną muskulaturą i wyrzeźbionymi do granic możliwości mięśniami, z tego względu, pomimo rosnącej popularności, często uważana jest za mocno kontrowersyjną.

kulturystyka1
Fizjologia kobiecego ciała, znacząco różniąca się od tej występującej u mężczyzn, powoduje że kulturystyka jest dla kobiet niezwykle wymagająca. Pozbawione pomocnego testosteronu, kobietu zmuszone są do większego wysiłku, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Muszą również stosować odmienne zestawy ćwiczeń. Często, trenując w sposób amatorski, na mniejszych obciążeniach organizmu, kobiety dążą do zrzucenia niepotrzebnych kilogramów.
Uprawianie kulturystyki może nieść ze sobą wiele, nie zawsze oczywistych korzyści. Wśród największych warto wskazać poprawienie kondycji fizycznej, ujędrnienie ciała, ale również pozytywny wpływ psychologiczny – wraz z poprawą sylwetki rośnie samoocena, poprawia się samopoczucie, a zbawienny wpływ hormonów, które za tym podążają może ogólnie podnieść jakość życia. Korzyści można szukać również wewnątrz organizmu – dzięki ćwiczeniom poprawia się metabolizm, wzmocnione zostają układy krążenia i odpornościowy.
Ważne jest jednak, aby zawsze ćwiczyć pod okiem profesjonalnego trenera, który pomoże zapewnić odpowiednie zestawy ćwiczeń, zabezpieczy przed odniesieniem kontuzji. Każda kobieta, która podejmie się uprawiania kulturystyki musi liczyć się z wieloma godzinami ciężkiej pracy i ogromnego wysiłku.
Koniecznie trzeba tutaj wspomnieć, że istnieją również ciemne strony tej dyscypliny sportu. Osiągnięcie muskulatury prezentowanej przez profesjonalne zawodniczki biorące udział w różnego rodzaju zawodach i konkursach jest możliwe najczęściej dzięki stosowaniu sztucznych męskich hormonów. Ich nadmiar może prowadzić do opłakanych skutków… zanik kobiecej urody, kobiecych rysów twarzy, zwężenie talii, a nawet całkowity zanik piersi to tylko niektóre z nich. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do nieodwracalnej niepłodności. Jeszcze gorsze skutki przynieść może stosowanie różnego rodzaju sterydów.

kulturystyka2
Dla pań, które pociąga rywalizacja sportowa, a nie chciałyby doprowadzać swojego ciała do ekstremalnych kształtów powstała odmiana kulturystyki zwana fitness bikini, w której zamiast rozbudowanych mięśni podkreśla się i docenia sylwetkę z mała ilością tłuszczu w tkankach.

kulturystyka_fitness_bikini
Pamiętajmy dlatego, że kulturystyka to nie tylko nienaturalnie umięśnione kobiety. Taki stereotyp jest mocno krzywdzący dla tej dyscypliny sportu. Jest to również sposób na życie zapewniający zdrowie, kondycję i doskonałą sylwetkę. Trzeba tylko pamiętać, których granic nie wolno przekraczać i o ile aktywność fizyczna zawsze jest korzystna dla organizmu, to nawet ona w pewnym momencie może prowadzić do wynaturzeń…

Zobacz również

Komentarze

komentarze