Jesienne porady jak właściwie dbać o skórę podczas tej pory roku


Oficjalnie mamy jesień co oznacza, że Wasze Instagramy za chwilę zostaną wypełnione zdjęciami swetrów, cieplejszych butów i czapek.  Jednak dla wielu z nas jesień oznacza także problemy ze skórą – wysuszoną, przekrwioną i nie wygladającą najlepiej.

Dlaczego kondycja skóry pogarsza się jesienią?

Może to być dla wielu z Was zaskakujące, ale duży wpływ na to mają między innymi zmiany środowiskowe. Otóż skóra to narząd, który reaguje na to co dzieje się wokół nas. Filtruje, chroni i reaguje na to co nas otacza. Temperatura, wilgotność powietrza, a nawet stopień zanieczyszczenia czy rodzaje alergenów występujące w powietrzu mogą powodować różne reakcje skórne w zależności od pory roku.

Podczas chłodniejszych miesięcy największym problemem staje się sucha skóra, a to z kolei przekłada się na większą liczbę różnego rodzaju podrażnień. Ochłodzenie ma również wpływ na pracę gruczołów potowych, a zatem trądzik czy wypryski mogą się nasilić bądź wręcz przeciwnie mogą być mniejszym problemem. To wszystko są indywidualne uwarunkowania i nie ma na nie reguły.

Choć perspektywa pozostania w tym okresie w domu i przeczekania chłodów wydaje się bajkowa, to jednak nie jest ani trochę realna. To co jest rekomendowane to danie skórze kilku tygodni na przystosowanie się do problemów, które się pojawią.

Jeśli problemem jest sucha skóra to zadbanie o nią będzie wymagało trochę więcej wysiłku i systematyczności. Przede wszystkim zadbaj o to by ją nawilżać. Zacznij stosować w domu nawilżacz i może to banalne, ale wysypiaj się porządnie. Siedem i pół do ośmiu godzin to czas jaki powinno się poświęcić na spanie. Dodatkowo, można zainwestować w serum nawilżające, które pomoże odpowiednio nawilżyć skórę.

Natomiast jeśli głównym problemem okaże się trądzik, wówczas zacznij od łagodnych leków przeciwtrądzikowych. Zwróć uwagę, aby nie wysuszały zbyt mocno skóry. Spróbuj znaleźć kosmetyki, które zawierają kwas glikolowy, kwas azelainowy albo kwas salicylowy. Na skórę z trądzikiem nie znajdziecie nic lepszego. Retinoidy fantastycznie działają na trądzik, ale są niewskazane kiedy skóra jest wysuszona.

zdjęcie: unsplash.com – Pete Bellis

Zobacz również

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *