Architektura w chmurach

Każdy, kto wędrował kiedyś po górach wie, że schronisko górskie często bywa wybawieniem. Tam właśnie można zregenerować siły przed dalszą podróżą, napić się herbaty czy zjeść posiłek.  Obiekty te często budowane są w skrajnie trudnych okolicznościach przyrody i klimatu, tam gdzie trudno sobie nawet wyobrazić, że mogłaby by powstać jakaś budowla. Poniżej przedstawiamy kilka takich perełek, które zdecydowanie zasługują na wyróżnienie.

Monte Rosa-Huette – futurystyczna eco-chatka

Monte Rosa to największy masyw górski w całych Alpach. U jego podnóża na wysokości 2810 m.n.p.m w okolicy miejscowości Zermayt znajduje się schronisko Monte Rossa. Budynek jest jednym z najbardziej oryginalnych i egzotycznych projektów w szwajcarskich Alpach. Przede wszystkim  zachwyca swoją architektoniczna formą budząc zdumienie w oczach turystów. Przypomina błyszczący górski kryształ, przez co idealnie komponuje się z malowniczym krajobrazem Alp.

Monte Rosa-Huette

Zaprojektowany został przez studentów i wykładowców wydziału Architektury Szwajcarskiego Federalnego Uniwersytetu Technicznego w Zurychu (ETH) . Budynek w całości zbudowany jest z drewna aluminium i stali. Stanowi autonomiczną jednostkę m. in. dlatego ze w 90% zasilany jest energią słoneczną. Zasobami tej energii steruje system, który kontroluje również emisją dwutlenku węgla. Schronisko charakteryzuje się minimalnym wpływem na środowisko. Schronisko może pomieścić 125 gości. Całe wnętrze wykonane jest z drewna przez co jest niezwykle przytulnym miejscem.

  Monte Rosa-Huette

 

Refuge du Gouter – w drodze na „Dach Europy”

Schronisko Refuge Gouter leży w pobliżu szczytu Aiguille gu Gouter w Alpach Francuskich. Prowadzi tam najbardziej popularny szlak na najwyższy szczyt Alp – Mount Blanc zwany przez alpinistów „dachem Europy”. Schronisko znajduje się na wysokości 3 815m n. p. m.

Refuge du Gouter

Najbardziej zaskakuje jego specyficzna owalna forma, która zdecydowanie odbiega od tradycyjnego górskiego schroniska. Jest nie tylko piękny, ale również ekologiczny. Energię elektryczną czerpie z paneli słonecznych. Budynek ma ponad 200 metrów kwadratowych powierzchni i jest w stanie pomieścić 120 osób. Jego wnętrze zaskakuje nowoczesnością. Dzięki swojej formie i położeniu wygląda niesamowicie- schronisko to wręcz zwisa nad przepaścią.

Refuge du Gouter

 

Schronisko na Mont Blanc – sweter wśród szczytów

Na jednym ze zboczy Mont Blanc na wysokości 2835 m n. p. m.  znajduje się schronisko o bardzo nietypowym kształcie i strukturze. Zaprojektowane zostało przez Luca Gentilcore z pracowni Gandolfi Gentilcore Architetti. Jego kształt przypomina tubę przez co bardzo się odcina od skalistego zbocza nad którym jest położone. Jest niewielki, ponieważ mieści zaledwie 12 osób.

Schronisko na Mont Blanc

Budynek był inspirowany klasycznymi wełnianymi swetrami, jakie kiedyś nosili alpiniści. Na jego powierzchni możemy dostrzec wymalowane na białym tle czerwone wzory dobrze znane ze wspomnianych swetrów. Jego ściana frontowa jest całkowicie przeszklona i otwiera zapierający dech w piersiach widok na skaliste szczyty Alp.

Schronisko na Mont Blanc

 

Solvay Hut – zwycięstwo woli nad przeciwnościami

Solvay Hut to najskromniejsze schronisko, w tym zestawieniu, a właściwie chatka, ale ze względu na miejsce, w którym się znajduje jest niezwykłe i dlatego nie mogło go tu zabraknąć. Znajduje się na północno- wschodniej grani Hörnligrat szwajcarskiego Matterhornu w Alpach, na wysokości 4003 m n. p.m. 400 metrów od szczytu.

Solvay Hut

Trudno uwierzyć, że na jego zboczu, które z daleka wygląda jak gładka powierzchnia mogła powstać jakaś budowla. Niezwykłe jest to, że dokonał tego Belg Ernest Solvey  w 1915r. w zaledwie 5 dni. Po latach  chatka została przebudowana. Aktualnie mieści 10 osób. Jest to miejsce, które w nagłych przypadkach służy jako schronienie dla wspinaczy. Na co dzień nie ma tam stałych mieszkańców.

Solvay Hut

 

Zobacz również

Komentarze

komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *