6 sposobów na to by być bardziej eco-friendly

Bycie przyjaznym środowisku nie jest wcale trudne i nie wymaga zbyt wielu poświęceń. Dzisiaj mamy dla Was sześć sposobów na to jak być bardziej eco-friendly w prosty sposób. Są to gotowe pomysły i rozwiązania do codziennego zastosowania w zasadzie od już.

Jedz więcej warzyw

Im więcej warzyw w diecie tym lepiej dla Ciebie. Niezaprzeczalny jest tutaj aspekt zdrowotny. Jest jeszcze drugi powód – czy wiesz, że produkcja mięsa jest odpowiedzialna za emisję około 60% dwutlenku węgla na ziemi? Oczywiście nie namawiamy do całkowitego porzucenia mięsa, natomiast warto tam gdzie to możliwe zamienić wołowinę czy jagnięcinę na warzywa. Możecie to robić stopniowo i na przykład zdecydować się na dni bez mięsa, dwa czy trzy razy w tygodniu. Ważne jest aby świadomie podejmować decyzje przy posiłkach.


Ogranicz ilość zużywanych rzeczy jednorazowych

Ten punkt jest jednym z najbardziej istotnych. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele odpadów produkujemy dziennie, używając właśnie przedmiotów jednorazowych. Siatki, kubki, słomki to wszystko zaledwie po jednym użyciu staje się śmieciem. Dlatego też na zakupy zabierz bawełnianą torbę, nie używaj słomek, jeśli możesz to zrezygnuj również z plasitkowych sztućcy na rzecz tych metalowych. Zmiany jak widzisz również są praktycznie niezauważalne, a mają realny i znaczący wpływ na środowisko.

Kupuj mniej rzeczy

Podobnie jak w poprzednim punkcie kluczem w tym przypadku jest świadome podejmowanie decyzji. Czy naprawdę potrzebujesz tak wielu nowych rzeczy? Może warto jednak skupić się tylko na tych, które przynoszą Ci radość i szczęście? Zastanów się też jak wiele zasobów było potrzebnych aby wyprodukować i zapakować coś co chcesz kupić? A najważniejsze… pamiętaj, że najcenniejsze rzeczy w życiu to wcale nie te, które się kupuje. Najcenniejsze rzeczy w życiu to nie przedmioty, ale miłe wspomnienia i rzeczy, których się doświadczyło. Wybierając świadomie nie tylko oszczędzasz pieniądze, ale również pomagasz środowisku.

Podejmuj świadome wybory w kwestiach mody

W tym punkcie chodzi o dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest ograniczenie kupowania zbędnych ciuchów. Zamiast tego zbuduj garderobę na uniwersalnych elementach, które sprawdzają się w każdej okazji, zamiast kupować ostatni krzyk mody. Najnowsze rzeczy szybko przestają być trendy, natomiast klasyka i styl pozostają na lata. Drugi aspekt to wspieranie firm, które propoagują ekologiczny sposób wytwarzania ubrań. Rozejrzyj się wśród marek, na pewno znajdziesz te, które są odpowiedzialne ekologicznie i to tam warto zostawiać swoje pieniądze.

Ogranicz używanie samochodu, więcej spaceruj i jeździj na rowerze

Wbrew poziorom nie jest to takie trudne jakby mogło się wydawać. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na jazdę rowerem do pracy, natomiast warto zastanowić się czy zamiast samochodem nie pojechać do pracy komunikacją miejską? Zamiast stać w korkach można w autobusie poczytać książkę. Można również stworzyć postanowienie, że obrębie 2 kilometrów od domu będziemy poruszać się pieszo bądź rowerem. Wyskakujesz do sklepu po niewielkie zakupy – zamiast samochodem, zorganizuj sobie spacer. Nie tylko zaoszczędzisz na paliwie, zadbasz o środowisko, ale także zadbasz o swoją formę. Nawet tak niewielkie zmiany potrafią przynieść wielkie efekty.

Odłącz urządzenia z prądu

To najłatwiejeszy z wszystkich sześciu puntków. Czy wiesz, że wiele urządzeń pobiera energię nawet wtedy gdy są wyłączone? Podobnie jest z ładowarkami do telefonów. Wystarczy, że są wpięte w gniazdko, a już pobierają energię, nawet jeśli telefon akurat nie jest ładowany. Ładowarki do telefonów, do szczoteczek, czajnik elektryczny to wszystko cały czas pobiera energię. Wyłącz je z prądu zanim wyjdziesz z domu. Zaoszczędzisz nie tylko na rachunkach, ale także pomożesz środowisku.

Jest wiele innych rzeczy, które możesz robić każdego dnia, aby być eko. My pokazaliśmy sześć z nich. Musisz przyznać, że nie wymagają dużo zachodu i każdy jest w stanie zacząć tak działać nawet od dziś. Zrób to, gwarantuję, że poczujesz się lepiej.

zdjęcie: unsplash.com / Guus Baggermans (@guusbaggermans)

Zobacz również

Komentarze