12 błędów, które popełniamy myjąc twarz

Mycie twarzy wydaje się najprostszą czynnością pielęgnacyjną, prawda? I nie da się tego zrobić źle, prawda? Nieprawda! Okazuje się, że nieświadomie możemy popełnić wiele błędów, które mają zgubny wpływ na naszą cerę.

Błąd 1: Zapominamy umyć twarz przed snem

Wieczorne mycie twarzy jest jedną z podstawowych zasad wieczornej higieny twarzy. Jest to niezwykle ważne, nawet jeśli nie nosimy makijażu. W ciągu dnia skóra może się przetłuszczać, pocić, jest narażona na różnego rodzaju zewnętrzne zanieczyszczenia, dlatego niezwykle ważne jest umyć ją przed snem. W przeciwnym wypadku mogą pojawiać się przebarwienia, wysypki, a nawet pryszcze.

Błąd 2: Zapominamy umyć twarz po przebudzeniu

Poranne mycie twarzy jest równie ważne jak wieczorne. W czasie snu na twarz mogą trafić mikroby z naszych poduszek, nawet jeśli dbamy o ich czystość i regulatnie je pierzemy. Na skórę twarzy przenieść mogą się również bakterie z naszej śliny i włosów, o co nietrudno jeśli nocą wiercimy się w łóżku. Poranna toaleta powinna zatem zapewnić odświeżenie i pozbycie się niechcianych zarazków.

Błąd 3: Zbyt gorąca woda

Gorąca woda nie służy skórze w ogóle, ale dla twarzy może być szczególnie szkodliwa. Gorący prysznic w chłodne dni jest niezwykle przyjemny, ale utrudnia skórze zachowanie jej naturalnej ochrony. Wysoka temperatura powoduje rozszerzanie się naczynek krwionośnych, co może doprowadzić do pęknięć delikatnej tkanki jaką mamy na twarzy. Co więcej gorąca woda usuwana naturalną barierę ochronną i wysusza skórę twarzy, a w efekcie  skóra może swędzieć i łuszczyć się.

Błąd 4: Płyn do mycia twarzy jako demakijaż

Zasypianie w pełnym makijażu, jak wiemy, nie należy do dobrych pomysłów. Należy jednak pamiętać, że zwykły płyn do mycia twarzy to za mało, aby makijażu pozbyć się skutecznie. Wiele kosmetyków jest wodoodpornych i odpornych na ścieranie, więc woda nie zmyje ich dokładnie. Niezwykle ważne jest zatem skorzystanie z dedykowanych środków do demakijażu!

Błąd 5: Używanie środków nieodpowiednich do typu skóry

Płyny do mycia twarzy i środki do demakijażu dostępne są w wielu wariantach. Dobierać je należy w zależności od rodzaju naszej skóry. Skóra wrażliwa powinna być czyszczona delikatnymi, nawilżającymi preparatami. Dla skóry przetłuszczającej się warto sięgnąć po piankowe, lub salicylowe środki usuwające nadmiar tłuszczu i brudu. Jeśli skóra jest sucha, najlepszym wyborem będą środki w postaci kremu, które zapewnią najlepsze nawilżenie górnych partii skóry.

Błąd 6: Kostka mydła do mycia twarzy

Jeśli wasza skóra nie jest wrażliwa, możecie bez obaw sięgnąć po kostkę mydła, umyć twarz i rozpocząć dzień. W przeciwnym wypadku skóra może zostać podrażniona, zaczerwienić się od uszkodzonych naczyń krwionośnych. Zdecydowanie lepiej będzie użyć łagodnych środków czyszczących, które pomagają też zachować naturalne pH skóry.

Błąd 7: Wielokrotne użycie wacików

Choć często marnotrawstwem może wydać się wyrzucenie wacika tylko po jednym przetarciu – jest to konieczność jeśli chce zadbać o cerę twarzy. Badania dowodzą, że wielokrotne przecieranie jednym wacikiem rozprowadza po skórze więcej bakterii niż ich usuwa. Lepiej zainwestować w zestawy tańszych wacików i nie przejmować się ich zużyciem.

Błąd 8: Jeden ręcznik do całego ciała

Wychodzicie z prysznica i wycieracie się jednym dużym ręcznikie? To błąd! W różnych miejscach naszego ciała żyją różne typy mikrobakterii. Korzystanie z jednego ręcznika przenosi na twarz takie, które nie powinny się tam znaleźć. Używajcie do twarzy osobnego ręcznika!

Błąd 9: Zbyt długie mydlenie i szorowanie

Stopień czystości nie zwiększa się wraz z czasem namydlenia. Optymalnie powinno to być 20-30 sekund. Dłuższy czas nic już zmieni, a może wręcz zaszkodzić. Zbyt długie namydlanie (szczególnie z użyciem mydła złuszczającego) może prowadzić do podrażnień skóry. Zaleca się nanoszenie mydła okrężnymi ruchami, z użyciem letniej wody (nigdy gorącej: błąd 3). Należy też pamiętać o strefie T i strefie U, gdyż często je pomijamy!

Błąd 10: Zbyt częste zabiegi złuszczające

Nie powinno się ich stosować częściej niż dwa razy w tygodniu. O ile takie zabiegi same w sobie są bardzo korzystne, gdyż eliminują martwe komórki, jeśli będą zbyt częste, mogą prowadzić do mikroskopijnych uszkodzeń cery i jej ogólnego podrażnienia. A to nigdy nie będzie przekładać się korzystny wygląd skóry.

Błąd 11: Zbyt częste mycie

Jak mawia starożytne polskie przysłowie: „częste mycie skraca życie”… i choć jest to oczywista przesada, to zbyt częste mycie twarzy może prowadzić do wysuszenia i podrażnienia skóry na twarzy, a również, paradoksalnie, do jej nadmiernego przetłuszczania się. Jeśli nie mamy chorób skóry, lub jeśli nie pocimy się nadmiernie, wystarczy twarz umyć dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem.

Błąd 12: Brak nawilżenia skóry po czyszczeniu

Eksperci sugerują stosowanie środków nawilżających natychmiast po umyciu twarzy. Nawet kilka minut zwłoki prowadzi do wysychania komórek skóry, a w rezultacie do trudniejszego nawilżenia. Jeśli wasz krem nie zawiera filtra SPF – zastosujcie go jako osobny kosmetyk. Dzięki temu upewnicie się, że ciężka praca włożona w opiekę nad skórą twarzy nie pójdzie na marne.

Zobacz również

Komentarze

komentarze